pondělí 25. května 2020

Česneky a nová ‘louka’

okrasný česnek
Květnová zahrada je u nás ve znamení okrasných česneků. Je to období, kdy jsou hlavní jarní přípravy na sezónu (jako je vertikutace trávníku, mulčování záhonů, dělení trvalek, jarní řez keřů, vysazení sazenic zeleniny a jiřinek) za námi, takže je víc času radovat se z bující zahrady a užít si chvilku odpočinku na lavičce. My jsme si letos pořídili jednu novou, takovou mladší sestru naší staré lavičky, která je stejná, jen o jedno místo menší, a dali jsme jí do nově vzniklého zákoutí, které se vytvořilo po založení nového záhonu. Na tom jsme se rozhodli jít vstříc přírodě a vytvořit květnatou louku. 

S mužem jsme vždycky snili o ovocném sadu a louce.. dlouho jsme zvažovali, jestli se to k nám na zahradu hodí/ jestli na to je prostor.. (reálně moc ne) ale nakonec jsme se rozhodli, že to zkusíme a v případě, že to nedopadne podle našich představ, tak se ze záhonu stane druhý trvalkový záhon (což mě přesvědčilo a dodalo mi odvahy;). 


Vybrali jsme osivo "Česká květnice" od Planta naturalis, které se skládá z 80 % z lučního kvítí a 20 % travin. První rok po výsevu rostou (podle návodu) prý hlavně kořínky lučních rostlin a nad zemí plevel a až druhý rok po výsevu louka kvete.. takže to chce velkou trpělivost. Ale musím říct, že jsem čekala, že to bude horší:) Pár rostlinek už dokonce kvete a celkově to působí docela zaplněně. Tak uvidíme... (víc o založení louky v popisku u fotek)

Zároveň také pomalu budujeme naši předzahrádku, kterou jsme hrozně dlouho zanedbávali a kde má vyrůst několik (převážně stinných) záhonů a jedna slunná skalka, plus v budoucnu ještě vyvýšené zeleninové záhony, do kterých se posléze přesune užitková část (která teď navazuje na louku), protože na jejím místě zas pro změnu muž plánuje vybudovat jezírko..:)) ale o tom zas někdy příště.

Takže plánů je dost, uvidíme, co letos zvládneme;)

Teď ale zpátky do současnosti. Brzy vykvetou bylinné pivoňky a první růže, už se nemůžu dočkat..! Bude důležité pravidelně odstraňovat zvadlé květy, aby rostlina neztrácela energii a co nejdéle kvetla. Je to jedna z mých oblíbených činností, takže to v sezóně dělám v podstatě každý den:)

Důležité je teď také neustále hlídat zdraví rostlin, v tomto období zejména výskyt housenek zavíječe zimostrázového na buxusech a drobných housenek pilatky na růžích, a v případě nálezu rychle zakročit..


Růžová azalka - Azalea japonica "Karmesina Rose"

Čerstvě ostříhané buxusy dodávají záhonu prvek formálnosti

Tradiční "srdíčka" - srdcovka, Dicentra spectabilis

Pohled přes trvalkový záhon na novou lavičku
Brzy vykvete moje oblíbená fialovo-růžová lupina "Masterpiece"
Zakrslá stříbrná jedle Abies lasiocarpa "Compacta" a kalina obecná Viburnum opulus "Rosea"

V zadní části ranní sluníčko osvětluje loni vysazený stromek arónie "Viking" na kmínku

Směs keřů a jehličnanů v bočním záhonu

Fialový česnek "Purple Sensation" a bílý "Mount Everest".. včely je milují!
Něžná fialová divizna - Verbascum phoenicium "Violetta"
Nepravý jasmín, pustoryl - Philadelphus lemoinei "Manteau d'Hermine"
První kroky k nové louce - podzim 2019, navržení tvaru záhonu pomocí hadice na zalévání a označení míst výsadby nových stromů

Dalším krokem bylo odstranění travního drnu a zasazení dvou jabloní (zvolili jsme odrůdy "Spartan" a "Růžena Bláhová" na nižších podnožích). Následně jsme na konci října vyseli semínka květnaté louky podle návodu. Zároveň jsme se rozloučili s meruňkou, která tu bydlela dřív než my a trpěla všemi neduhy, upravili jsme terén a vyseli na daném místě novou trávu.

Aktuální stav - květen 2020. Meruňka je pryč. Louka se hezky zaplnila a pár rostlinek už začíná kvést. Holá část je způsobená vypletím rozpínavé mochny, která nám bohužel roste v trávníku a při zakládání záhonu se ji nepodařilo úplně odstranit. Je to boj.. Doseli jsme to holé místo novým osivem a doufáme, že nad mochnou zvítězíme.

Bližší pohled na "louku", sedm měsíců po vysetí
První luční květy.. názvy zatím neznám, na balíčku se semínky jich bylo snad sto;)Krásný den!
P.

3 komentáře:

 1. ahoj Petro, moc ráda koukám na tvůj blog a jsi mi velkou inspirací. I díky Tobě jsem dokázala založit krásný trvalkový záhon, který nám dělá radost, ale také včelkám, které k nám létají od sousedů .... s luční loukou mám taky zkušenost, teď bych na to šla přesně, jak popisuješ v článku, zakoupila bych hotovou luční směs, kterou tvořili odborníci. Já jsem tam sela, co mě napadlo a výsledek byl sice krásný, ale bylo toho moc ! :-) jediný, na co jsem tě chtěla upozornit (po mojí zkušenosti), mám pocit, že jsem na tvé louce zahlédla zemědým. Od této byliny bych chtěla varovat, já jí měla na té květnaté louce a hodně invazivním způsobem se mi tam rozrostla. Takže jsem musela všechny tyto rostliny vytrhat ...
  přeji hezký den a těším se na další tvoje články. Petra

  OdpovědětSmazat
 2. Petro, máte moc pěknou zahradu. Ráda se u vás inspirují. Velmi se mi líbí obelisk u lavičky. Dělal vám jej někdo na míru? Nebo koupě? Je přesně jak z anglické zahrady. Anna

  OdpovědětSmazat
 3. Peti, pre mňa najkrajšia záhrada plná inšpirácií ♥♥♥ Alexandra

  OdpovědětSmazat