01 října 2016

Podzimní procházka zahradou


Podzim mám nejraději ze všech ročních období. Dřív tomu tak nebylo.. možná proto, že jsem ho měla spojený s koncem volna a začátkem školy. Čím jsem ale starší, tím víc si podzim vychutnávám a obdivuju jeho krásy. Miluju všechny ty syté barvy v přírodě; podzimní sluníčko a to jasné, čisté podzimní světlo; vůni spadaného listí; ranní mlhy a orosené pavučiny babího léta; podzimní sklizeň - dýně, cukety, švestky, ostružiny, hrušky, jablka, víno nebo ořechy; podzimní vaření a pečení - všechno s dýní, courgetti, švestkové knedlíky, štrůdly, jablečné a švestkové crumbly, koláče..; podzimní módu - vínové tóny, tartan, hřejivé svetry, šály..; podzimní květy - hlavně jiřiny, sasanky a astry a podzimní truhlíky s vřesy a chryzantémami; a hlavně tu podzimní náladu, kdy se venku trošku ochladí a člověk se může hezky schoulit doma, v teple, s šálkem dobrého čaje, zapálit svíčky, zatopit v krbu a dát si něco dobrého..
 
Letošní září jsme začali na dovolené, kde jsme si užili ještě poslední letní dny u moře a na horách. Nicméně tady v Čechách bylo v tu dobu ještě tepleji než ve Středomoří, takže na nás po návratu z dovolené čekala pohroma. Vyprahlá, seschlá zahrada a trávník, který připomínal savanu. Říkala jsem si, že od jejího založení to na zahradě ještě nikdy nevypadalo tak děsivě, jako právě v tu chvíli. Hodně trvalek proschlo a opadalo, dvě růže mi napadly housenice pilatky růžové, zem byla popraskaná suchem, v podstatě nic nekvetlo.. no byl to smutný pohled.
 
Uplynuly dva týdny a já mám radost, jaký pokrok za tak krátkou dobu zahrada udělala. Trávník se zazelenal, rozkvétají astry, oměj a růže Pomponella kvete snad ještě víc, než v první vlně v červnu. Pokud se se mnou chcete projít po naší podzimní zahradě, klikněte..

Můj oblíbený kout.. když mám chvilku, uvařím si čaj, posadím se a pozoruju včelky na astrách.

Jemné kvítky hvězdnice vřesovcové (Aster ericoides "Pink Star")


 
Modrá záplava květů hvězdnice (Aster dumosus "Blaue Lagune")


Sasanka (Anemone japonica "Whirlwind")


Podzimně zbarvený dochan (Pennisetum alopecuroides "Hameln") a brslen křídlatý (Euonymus alatus "Compactus"), který se teprve začíná barvit do červena, v záři ranního slunce

Plody třezalky dlouho vydrží i ve váze (Hypericum "Magical Red Fame")
Bramboříky v ranním sluníčku.. nejdřív se s kůrou trochu praly, ale teď se jim, zdá se, začíná dařit :)

 
Třtina (Calamagrostis acutiflora "Karl Foerster") v kombinaci se žlutou třapatkou trojlaločnou (Rudbeckia triloba) a luhovnicí pozdní (Leucanthemella serotina)

Zákoutí u lavičky plné hvězdnic


Rozchodník - Sedum "Herbstfreunde"


Poslední květy růže "Rosengrafin Marie Henriette" od Kordes

 
Asi nejhezčí ze všech hvězdnic, co mám - růžová Aster dumosus "Herbstgruss von Bresserhof"  

Růže "Pomponella" od Kordes má ještě velkou zásobu poupat:)


Světle modrá hvězdnice s jemnými kvítky - Aster cordifolius x novi-belgii "Little Carlow"


Růže "Pomponella" a modrý, jedovatý oměj šalamounek (Aconitum napellus)


Rohu záhonu dominuje převislá astra s malinkými bílými kvítky - Aster ericoides "Snow Flurry"

Detail podzimního zbarvení brslenu křídlatého (Euonymus alatus "Compactus")

Hortenzie - Hydrangea arborescens "Annabelle"

A ještě pár fotek z jednoho krásného zářijového rána..


Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

"Pomponella" lapená v sítích..


Svíčkovec (Gaura lindheimeri) zářil v ranní rose jako diamanty..

6 komentářů:

 1. Máte moc krásnou zahradu, přesně můj styl, jsem ráda, že jsem narazila na Váš blog, budu se inspirovat a těšit na další příspěvky. Petra z Olomoucka

  OdpovědětVymazat
 2. Ach, vaše fotky, to je taková radost! ❤

  OdpovědětVymazat
 3. Je to nadhera,nadherna. LaskY plna zahradka.

  OdpovědětVymazat
 4. Dnes jsem objevila Váš instagram a taky Váš blog a musela jsem si vše přečíst a prohlédnout, tak krásné fotografie květin a tak krásné nápady, to mne úplně dostalo. Nejvíc se mi líbí, jak si fotíte květiny, které Vám v průběhu roku zdobí dům - o tomhle sním, že si jednou budu nosit takové krásné kytice ze své zahrady, ale zatím tam moc květin ještě nemám :-) Těším se na další Vaše příspěvky.

  OdpovědětVymazat