25 dubna 2016

Tulipánová sezóna

Tulipánová sezóna je tu! Tolik barev a ta úžasná sytě zelená všude kolem.. Když k tomu přidáte modrou oblohu, nemá to chybu. Ta záplava květů mi dělá radost:)
 
Naše tulipány se krásně namnožily. Tam, kde byla jedna cibulka, je teď, po dvou a půl letech od vysazení (podzim 2013), celý shluk. Hezky je to vidět na úvodní fotce - to hnízdo deseti temných fialových tulipánů přibližně uprostřed fotky je z jedné cibulky.
 
Mám moc ráda takovou tu klasickou českou kombinaci červených a žlutých tulipánů, která vévodí tradičním babičkovským zahrádkám na venkově, ale pro svůj záhon jsem chtěla něco jiného. Zvolila jsem růžovo - fialovou kombinaci podtrženou oranžovými tóny, kterou jsem objevila v britském magazínu The English Garden a která si mě na první pohled získala.
 
Věděla jsem, jaké chci odstíny, a začala pátrat po ideálních varietách. Vybrala jsem temné, tmavě fialové tulipány "Negrita", krásně fuchsiové "Don Quichotte" a doplnila jsem to o světle růžové "Pink Diamant" a ranné "Christmas Dream". K tomu jsem měla v úmyslu přidat zářivě oranžové liliovité tulipány "Ballerina", nicméně došlo k chybě, a já dostala jiné cibulky, což jsem samozřejmě netušila ve chvíli, kdy jsem je sázela. A tak jsem přišla k těm nízkým, nevýrazným oranžovým tulipánům, u kterých netuším, jak se jmenují. Když poprvé vykvetly, byla jsem dost zklamaná a chtěla je hned vykopat, ale nakonec jsem jim dala šanci (mám je doteď:) a dokoupila pár Ballerin. Loni jsem ještě pořídila pár kusů pozdních bílých liliovitých tulipánů, které ale zatím nekvetou, takže vám je nemůžu ukázat.

Neznámý oranžový:)

Tulipa "Christmas Dream"


Tulipa "Negrita"

Tulipa "Pink Diamond"


Tulipa "Ballerina"

Tulipa "Don Quichotte"A jako důkaz, že jsem tulipány sázela po jednom, přidávám pár srovnávacích fotek. Na první je jaro 2014 (tedy první jarní sezóna, půl roku od vysazení cibulek a 9 měsíců od vytvoření celého záhonu) a na druhé současnost.
 
První srovnání je pohled shora. V roce 2014 jsme ještě neměli lavičku a trávník u pravé dolní hrany záhonu ještě nebyl vylysaný kvůli převislé křižmolístce:) Stromky trochu povyrostly, záhon se hezky zaplnil a přibyla budka a krmítko na plotu...
 
Takhle ze shora hodně vynikne zídka, ze které máme postavený trvalkový záhon. Poměrně dlouho trvalo, než jsem přistoupila na to, že zvolíme tenhle materiál a tvar, vadila mi pravidelnost a šířka tvárnic, chtěla jsem něco přírodnějšího, nebo klasické "anglické" cihličky. Nakonec jsem ustoupila a už jsem si na ni docela zvykla..:) Má i pár výhod - dobře se na ní stojí a je naprosto stabilní. A když se trvalky rozrostou, hezky jí z pohledové strany zakrývají, takže pak tolik nebije do očí:)
 


A pohled z boku doplněný ještě jednou letní fotkou z června 2015 (už se totiž nemůžu dočkat, až pokvetou růže!).
Teď už jen aby bylo trochu tepleji - ráno jsem škrabala sklo od auta a odpoledne na mě v Praze dokonce spadlo pár sněhových vloček, brrr! Tak snad se nám brzo vrátí jarní teploty!

Hezký konec dubna!!

2 komentáře:

  1. To je naprosto nádherné. Moc děkuji za Váš blog. Beru si inspiraci už delší dobu na Vašem instagramu a teď tady. Doufám, že se mi díky Vám podaří upravit naší zahradu (tedy spíš náš dvorek) alespoň trochu podle Vás. Je to tedy velký boj, bydlíme s tchýní (už přes 20 let), ta tam úřaduje a je opravdu těžké si cokoli prosadit. Většinou všechno předělá, když nejsme doma.�� Vaše fotky a články mě moc povzbuzují a dodávají sílu k dalšímu snažení. Moc mi pomáhá, že píšete i latinské názvy rostlin i odrůd. Děkuju moc, jste skvělá��.

    OdpovědětVymazat
  2. Na Váš blog jsem se dostala přes Instagram a hned jak vidím tento článek s tulipány, vím, že se mi tady bude líbit! :-)

    OdpovědětVymazat